Doğalgaz kaçağı var ne yapmalıyım?

Doğalgaz kaçağı var ne yapmalıyım?

 

Doğalgaz kullanımının ülkemizde giderek artması ile birlikte sadece doğalgazın avantajlarından değil zararlarından ve meydana getireceği kayıplardan ve sorunlardan da bahsedilmeye başlandı. Doğalgaz ile ilgili evinizde veya iş yerinizde yaşayacağınız en önemli sıkıntılardan birisi de doğalgaz kaçağıdır. Evinizde doğalgaz kaçağı olduğunu ise mümkün olduğunca ağırlıklı olarak kokudan anlarsınız. Ağır bir çürük sarımsak kokusu ya da gaz kokusu alıyorsanız:

 

 

Öncelikli olarak yapmanız gereken ilk şey tüm doğalgaz vanalarını kapatmanızdır.

 

Aynı şekilde sadece doğalgaz vanalarını değil doğalgaz ile çalışan tüm cihazlarınızı da tamamen kapatmanız gerekmektedir.

 

Daha sonra ise yapmanız gereken diğer şey de hemen ortamın hızlı bir şekilde havalanmasını sağmaktır. Bunun için de mümkün olduğunca tüm kapı ve pencereleri açarak ortamın daha hızlı havalanmasını sağlayabilirsiniz. Doğalgazın ortamdan daha hızlı gitmesi için ise süpürge yardımı ile yani el süpürgesi ile süpürerek daha hızlı ortamdan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

 

Doğalgazın ana vanasını kapattığınızdan emin olmalısınız.

Doğalgazın en büyük düşmanından birisi de elektriktir. Kesinlikle doğalgaz kaçağı gibi bir durum var ise asla elektrik ile ilgili hiçbir işlem yapmayınız ve kesinlikle hiçbir elektrikli cihazı çalıştırmayınız.

Aynı şekilde gazın alev almasını hızlandıracak sigara, çakmak veya buna benzer alevli şeylerden de uzak durunuz ve kullanmayınız.

Ve doğalgaz arızası için de kesinlikle evin içinde bir telefon görüşmesi yapmayınız. Hemen evden çıkarak dışarıda bir telefon görüşmesi yaparak arızayı bildirebilirsiniz.

Doğal acil hattı için 187 numarasını arayabilirsiniz. Eğer buraya ulaşamama durumunuz var ise o zaman itfaiyeyi 110 acil hattından arayarak ihbarlarınızı iletebilirsiniz.

Evde kıvılcım yaratabilecek hiçbir şeyi kullanmayınız. Kapı zili ve telefonlar da bunların içinde yer almaktadır.

Özellikle gaz olan mekândan hemen çıkmaya gayret gösterin ya da alanı hızlı bir şekilde havalandırın.

Kesinlikle doğalgaz arızalarına kendi başınıza herhangi bir şekilde müdahale etmeyiniz.

Eğer cihazlarınızdan dolayı bir gaz sorunu yaşıyorsanız gaz tahliye edildikten sonra bile kesinlikle cihazı kullanmayınız ve servise gönderiniz.

 

Apartman boşluğunda gaz kokusu duyarsanız ne yapmalısınız?

 

Öncelikli olarak apartmanın havalanmasını sağlayan kapı ve tüm pencereleri hızlı bir şekilde açarak ortamın havalanmasını sağlamalısınız.

Ardından da binanızın girişinde bulunan doğalgazın ana vanasını kapatmalısınız.

Yine tüm bu işlemleri yaparken alev meydana getirecek sigara, çakmak veya ateş gibi şeylerden de uzak durmanız gerekmektedir.

Eğer bina içinde elektrikli bir cihaz çalışıyor ise hemen cihazları kapatınız.

Komşularınızı uyarmak için kesinlikle kapı zillerini basmayınız ve asansörü de kullanmayınız.

Kaçak ihbarını yapmak için bina içinde kesinlikle telefon da kullanmayınız.

Son olarak da doğalgaz acil ihbar hattını arayınız.(187)

Binaların dışında gaz kokusu duyarsanız ne yapmalısınız?

 

Öncelikli olarak bu şekilde bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda herhangi bir şey yapmadan ilk olarak doğalgaz acil hattını aramalısınız.(187)

Mekânda bulunan diğer kişileri gaz kaçağı konusunda uyararak oradan uzaklaşmalarını sağlamalısınız.

Eğer elektrik bağlantısı olan bir dış mekânda kaçak var ise hemen elektrik bağlantısının kesilmesini sağlamalısınız.

Aynı şekilde trafik akışını da bu konuda uyararak gerekiyorsa trafik polisine de haber vermelisiniz.

 

Gaz kullanım güvenliğinde dikkat edilecek hususlar

 

Gaz kaçağının olmaması için özellikle gaz ile çalışan cihazların sağlam olmasına yani bozuk olmamasına dikkat etmelisiniz.

Aynı şekilde en önemli konulardan birisi de gaz tesisatının da oldukça sağlıklı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Ve doğalgazlı olan yerlerde elektrik tesisatında topraklama olmasının oldukça önemli olduğunu da belirtmek isteriz.

doğalgaz kaçağı varsa ne yapılır

 

Başkentgaz yetkili firması olarak doğalgaz kaçağı ile ilgili herhangi bir acil durumda ne yapmanız yönünde detaylı bilgi alabileceğiniz bu sayfayı oluşturduk. Aynı şekilde doğalgaz kaçağında nasıl davranmanız yönünde teknik bilgilere mutlaka 187 Doğalgaz ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

 

İlgili aramalar : Doğalgaz kaçak ne yapmalıyım kaçak durumunda yapılacaklar acil gaz kokusu evde gaz kokusu var apartmanda gaz kaçağı var 187 doğalgaz gaz kaçağı

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.